Posadzki żywiczne propozycja dla przemysłu i budownictwa
Zakłady przemysłowe i budowlane to miejsca, w których zachodzą różnorodne procesy produkcyjne; wykorzystywane są ciężkie narzędzia i przenoszone wielkogabarytowe przedmioty. Tym samym dochodzi do bardzo intensywnej eksploatacji posadzek. Jeśli chcemy, by nawierzchnia w naszym zakładzie miała jednolity kolor, a do tego była pozbawiona nierówności, które mogłyby stwarzać zagrożenie w trakcie pracy, warto zdecydować się na posadzki żywiczne. Są to wysoce wytrzymałe podłogi, które sprawdzą się w przemyśle ciężkim.
Kiedy stoimy przed wyborem systemu posadzkowego, musimy wziąć pod uwagę jego sposób eksploatacji. Należy rozważyć rodzaj obciążeń mechanicznych, którym będzie poddawana, a więc ustalić, jaki ruch będzie się na niej odbywał oraz z jaką intensywnością. Konieczne też jest ustalenie, czy wystawimy podłogę na działanie silnych środków chemicznych np. silnie żrące kwasy, czy substancje o łagodniejszym działaniu.
Rodzaje posadzek żywicznych
Na rynku dostępne są
posadzki wykonane z żywicy epoksydowej i poliuretanowej, które różnią się właściwościami, przez co podłogi te sprawdzą się w różnego rodzaju placówkach. Przed wyborem odpowiedniej posadzki do naszego zakładu czy pracowni warto wiedzieć, czym charakteryzują się powyższe rodzaje systemów; żywica epoksydowa jest dużo twardsza niż poliuretanowa i bardziej odporna na nacisk, odznacza się wyjątkową wytrzymałością, większą niż w przypadku podłóg poliuretanowych. Jednocześnie nawierzchnie poliuretanowe są dużo bardziej elastyczne i odporne na zadrapania oraz pęknięcia.
Nawierzchnie żywiczne reagują odmiennie w styczności z silnymi substancjami chemicznymi. Te wykonane z poliuretanu a dokładniej poliuretanowo - cementowe są bardzo odporne na działanie ciężkiej chemii w tym kwasów; podłogi epoksydowe pod wpływem stężonych substancji kwasowych mogą ulegać odbarwieniu i pewnego rodzaju degradacji. Warto wiedzieć, że różne systemy posadzkowe zachowują się też różnie w zetknięciu z wilgocią w podłożu betonowym -systemy wykonane z żywic poliuretanowych i epoksydowych są bardzo wrażliwe na podwyższoną wilgotność podłoża co w efekcie może doprowadzić do odwarstwienia posadzki od betonu. Inaczej zachowują się systemy poliuretanowo – cementowe które możemy aplikować na wilgotny beton, nawet wykonany 7 dni wcześniej.
Posadzki żywiczne w przemyśle
Warto wybrać posadzkę dostosowaną do branży, w której działa dany zakład. W przemyśle spożywczym bardzo często wykorzystywane są nawierzchnie poliuretanowe, ponieważ nie żółkną pod wpływem kwasu mlekowego. Co więcej, to podłogi bezspoinowe, przez co nie ma możliwości, że w ich szczelinach zaczną namnażać się drobnoustroje. Ze względu na gładką strukturę posadzek można je z łatwością utrzymać w czystości, co ma szczególne znaczenie, gdy na co dzień pracujemy z produktami spożywczymi. Nie zmienią one koloru nawet po wielu latach użytkowania.
Jeśli nie wiemy, z czego wykonać podłogi w chłodni, warto zdecydować się na posadzki poliuretanowo-cementowe, które w zależności od zaaplikownej grubości będą działać w bardzo niskich
temperaturach dochodzących nawet do -30°C. Jednocześnie warto rozważyć je w tych miejscach, gdzie przewożone są ciężkie przedmioty ze względu na jej odporność na zagniecenia i zarysowania. Możemy mieć pewność, że nawet na skutek intensywnej eksploatacji nie ulegnie uszkodzeniom i zachowa swój kształt przez wiele lat.
Posadzki żywiczne w budownictwie
Zakłady budowlane to miejsca, w których potrzebna jest posadzka wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu warto zdecydować się na podłogi wykonane z żywicy epoksydowej. Wyróżniają się dużą twardością i wytrzymałością; nie ulegają odkształceniom nawet pod bardzo dużym naciskiem, dlatego doskonale sprawdzą się w magazynach, w których przechowywane są wielkogabarytowe przedmioty.