Najważniejsze zasady podczas aplikacji posadzki żywicznej
Specjalistyczna posadzka w zakładach przemysłowych musi spełniać swoją funkcję bez zarzutu. Dzięki niej możliwe jest przeprowadzanie procesu produkcyjnego bez żadnych przeszkód. Jeśli chcemy, by w naszym zakładzie lub warsztacie znalazła się wytrzymała posadzka przemysłowa, warto sięgnąć po systemy układane z żywic epoksydowych. Musimy jednak zadbać o to, aby została odpowiednio ułożona. To daje nam gwarancję, że będzie nam służyć przez wiele lat i zapewniać komfort pracy. Żeby w prawidłowy sposób ułożyć taką posadzkę, należy pamiętać o następujących czynnikach:
- typ oraz właściwe parametry techniczne wykorzystanego podłoża, konieczny pomiar wilgotności,
- wyrównanie i naprawa podłoża (np. klamrowanie, klejenie pęknięć) przed instalacją posadzki,
- oczyszczenie podłoża z mleczka cementowego, oleju i innych zabrudzeń,
- odpowiednie przygotowanie nawierzchni poliuretanowej lub epoksydowej poprzez szlifowanie i wcześniejszych testach na odrywanie,
- utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności.
Jeśli zadbamy o wszystkie wymienione czynniki, możemy być pewni, że nasza posadzka żywiczna będzie wytrzymała nawet w trudnych warunkach, które panują w zakładach przemysłowych.
Jakie podłoże wybrać pod epoksydową posadzkę przemysłową?
Najlepszym podłożem pod posadzkę z żywicy, zarówno epoksydowej, jak i poliuretanowej, jest wysokiej jakości beton o ustalonych parametrach technicznych jeszcze na etapie projektowania obiektu, z uwzględnieniem obciążeń statycznych i dynamicznych jak również odporności chemicznej i ewentualnych spadów do odwodnień punktowych czy liniowych. Wysezonowany (wykonany min. 28 dni przed aplikacją żywic epoksydowych) beton nie wchodzi w reakcję chemiczną z produktami posadzkowymi co więcej, odznacza się dużą twardością i sprawia, że w posadzce nie pojawią się odkształcenia. Jeśli zdecydujemy się na takie podłoże, powinniśmy wybrać podkład z betonu o klasie nie niższej niż C20/25. Co więcej, wilgotność zastosowanej mieszanki nie może przekraczać 4% przed aplikacją pierwszych warstw.
Żeby zwiększyć wytrzymałość betonu, możemy wykorzystać dodatkowe środki przeciw jego kurczeniu, które dodawane są w fazie mieszania betonu lub wiązania podłoża. Tego rodzaju preparaty zmniejszają odparowywanie betonu; na rynku możesz znaleźć środki chemiczne nakładane natryskowo jeszcze przed wyschnięciem mieszanki. Na jej powierzchni tworzy się powłoka, która hamuje odparowywanie wody i pozwala zmniejszyć je nawet do 80% w porównaniu z betonem bez dodatku preparatu. Co więcej, tego rodzaju środki chemiczne wspomagają też proces zacierania. Warto wiedzieć, że tym co znacznie zwiększa parowanie betonu i przyczynia się do jego uszkodzeń, jest nadmiar wody w mieszance. Nadmiar ten z czasem ulegnie parowaniu, co doprowadzi do kurczenia się betonu.
Dlaczego należy wyrównywać podłoże?
Odpowiednio przygotowane, wyrównane podłoże pod posadzkę żywiczną sprawia, że jest ona odporniejsza, a jej wykończenie bardziej estetyczne. Wyrównanie podłoża rozpoczyna się już w momencie zacierania zacieraczkami mechanicznymi podczas układania betonu, kolejną szansą na poprawienie równości jest obróbka mechaniczna poprzez szlifowanie szlifierkami planetarnymi o dużej średnicy i ostatnim momentem w którym możemy jeszcze wyrównać podłoże betonowe jest aplikacja dodatkowej warstwy wyrównującej z żywicy epoksydowej która sprawia, że podkład pod posadzkę jest gładszy oraz pozbawiony wszelkich nierówności. Wyrównane podłoże zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy; spada ryzyko kontuzji powstałych na skutek poruszania się po wyboistym i nierównym podłożu.
Jakie zanieczyszczenia pojawiają się w podłożu betonowym?
Układając posadzkę z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej, należy zwracać uwagę, by usunąć z podłoża betonowego takie elementy jak:
- mleczko cementowe,
- pył,
- smary,
- oleje,
- stare powłoki żywiczne.
Smary i oleje są szczególnie szkodliwe, ponieważ powodują problemy w łączeniu się podłoża z żywicą. Na dodatek tworzą niebezpieczeństwo podczas pracy, ponieważ tworzą tłusty film na powierzchni podłogi. Wszystkie powyższe zanieczyszczenia zmniejszają przyczepność
posadzki epoksydowej lub poliuretanowej do betonu.
Tym, co ma wpływ na trwałość posadzki żywicznej i jej przyczepność, jest nie tylko odpowiednie przygotowanie podłoża, ale też warunki, w których kładziemy ją na betonie. W momencie aplikacji warstwy wierzchniej warto zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza min: 15 °C oraz nie może przekraczać 30 °C. Minimalna temperatura podłoża z kolei nie może być niższa niż: 10 °C.
Odnowienie starych posadzek przemysłowych.
Jeśli interesuje nas odnowienie starych posadzek przemysłowych możemy to zrobić na kilka sposobów, warunek jest jeden – posadzka nie odspaja się od podłoża betonowego w żadnym miejscu oraz nie występują na niej żadne pęknięcia.
- W sytuacji kiedy posadzka przemysłowa jest jeszcze w dobrym stanie wystarczy wykonać gruntowne mycie i doczyszczanie punktowe również chemiczne po czym zaaplikować specialistyczny impregnat do posadzek na całości powierzchni.
- Jeśli na powierzchni występują przebarwienia, głębokie rysy lub plamy których nie można usunąć, można zastosować inne rozwiązanie polegające na przeszlifowaniu całości i naniesieniu wałkiem jednej lub dwóch warstw z barwionej żywicy epoksydowej w wybranym kolorze.
- Ostatnim rozwiązaniem może być pozostawienie starej posadzki jako pierwszej warstwy wyrównawczej i wykonanie na niej pełnego systemu posadzkowego z pominięciem pierwszej warstwy.